Czy jeszcze komuś dziś się chce…

with Brak komentarzy

…działać?

 

Mam wrażenie, że otacza mnie natłok, pęd, lenistwo i zniechęcenie. Od dłuższego czasu obserwowałam ludzi dookoła mnie i dochodziłam do wniosku, że ja wcale tak nie chcę i tak nie mam i że mój świat po prostu wygląda inaczej. Nie ma w nim miejsca na „niemożliwe”, „nie da się” czy „co za beznadzieja”. Czas więc opuścić pewne niesłużące mi środowiska i skoncentrować się na tym, co moje. Skoro tak, to w takim razie skąd tak długa cisza? Skąd zniechęcenie i brak chęci do bycia tutaj, na mojej wymarzonej stronie? Nie wiem, widocznie potrzebowałam czasu. Wiem jedno – dziś wracam. Wracam z pomysłami, inspiracjami i całkiem nowymi planami!

 

Na początek garść inspiracji. No właśnie, czy nam się w ogóle jeszcze chce? Czy szukamy inspiracji i czy sami działamy? Czy chce nam się realizować projekty i zmieniać świat? Przynajmniej ten mały, bliski, dookoła nas. Całe szczęście są ludzie, którym się bardzo chce. Oni mnie ostatnio zachwycili. Wspaniali, z pięknymi pasjami i energią, którą mogliby obdarować średnie miasto 🙂

 

 

  1. EduScrum. Od edukacji przemysłowej do edukacji Agile. Projekt zrealizowany przez dwie wspaniale siostry – Martę i Paulinę. Wprowadziły EduScrum do Polski. To metoda oparta o sposoby zarządzania projektami, a wykorzystująca je w edukacji. Dzięki temu mamy szansę przygotować młodzież na przyszłość, by ruszyli wyposażeni w kompetencje 21 wieku z odwagą i wiarą w jutro! Energia tych dziewczyn zaraziła mnie od samego początku. Pracowałyśmy nad ich projektem, a potem udało nam się spotkać osobiście, gdy prowadziły warsztaty w Gdańsku. Szczerze życzę sobie, aby wszyscy projektodawcy tak bardzo przykładali się do projektów i brali wszelkie uwagi do serca! Uwielbiam Was Dziewczyny!

 

Marta Orbitowska, Aga Płoska, Paulina Orbitowska-Fernandez

2. Gdańska kawiarnia CieKAWA. Projekt który zachwycił wszystkich uczestników warsztatu organizowanego w ramach Crowd-Fund-Port w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Pamiętam, gdy podczas warsztatów Krzysiek Skrzypski (prowadzący projekt) wyszedł na środek i powiedział, że będą otwierać kawiarnię i w takim razie oni na tę kawiarnię zbierają, a w ogóle to zanotował już 5 stron inspiracji z innych projektów i tyle ma do powiedzenia 🙂 . Zaczęliśmy pytać, drążyć temat, i od słowa do słowa, po podpowiedziach innych uczestników wyklarował się cel projektu: serce kawiarni, czyli będą zbierać na profesjonalny ekspres do kawy! Jak postanowił, tak zrobił. CieKAWA to nadzwyczajna kawiarnia, w której miejsce do pracy znajdą osoby z niepełnosprawnością umysłową. To temat potrzebny, ważny i trudny. A sam Krzysztof zaraża spokojem, miłością do kawy i konsekwencją w działaniu, a do tego otaczają go wspaniali ludzie. Jego projekt trwa jeszcze kilka dni i jestem przekonana, ze zakończy się sukcesem finansowym. Bo każdy inny sukces już odniósł!

 

 

3. ZOE-BOT. Uwielbiam angażować się w ważne akcje, a taką akcją jest edukacja prowadzona przez Fundację Inspirujące Przykłady. Założenie jest proste: podczas warsztatów prezentujemy młodzieży szkolnej świat “pracy”, inspirujemy przykładami, własnymi historiami i pokazujemy prawdziwe przedsiębiorstwa od środka. Na moich pierwszych zajęciach trafiła się grupa bardzo zróżnicowana – z jednej strony ambitne osoby, bardzo kreatywne i żywo reagujące na każde zadanie, z drugiej zniechęceni i krytykujący wszystko pesymiści. Po zajęciach podszedł do mnie taki jeden krytykujący i powiedział “balem się, że będzie nudno, ale to były fajne zajęcia. A w sumie to mamy taki mały projekt z kolegami, może nam pomożesz zrobić kampanię?” No pewnie, że pomogę! 🙂 Spotkaliśmy się jakiś czas później i tak jak szczęka opadła mi do ziemi, tak dalej nie mogę jej podnieść z wrażenia. Zachwyciła mnie ekipa trzech kolegów – jeden licealista, i dwóch właśnie kończących gimnazjum, którzy ucząc się fizyki na sprawdzian stwierdzili, ze zbudują bota na Facebooku, który odpowiadać będzie na pytania uczniów, tłumaczyć zagadnienia w sposób zrozumiały i językiem przystępnym dla uczniów. To takie proste! Wygrali już kilka konkursów dla startupów, za chwilę mają swoje stoisko na InfoShare! Są niesamowici. Jeśli tak wygląda przyszłość, to poproszę więcej! Za chwilę ruszamy z ich kampania crowdfundingową, ale to już temat na osobny wpis.

 

Dzięki takim ludziom chcę działać bardziej i więcej. Uwielbiam otaczać się kreatywnymi ludźmi, bo wtedy tworzymy mieszankę wybuchowa i generujemy mnóstwo świetnych pomysłów. To mój świat.

A Ty jakimi ludźmi i projektami się otaczasz? Czy dodają Ci energii i inspirują? Daj znać w komentarzu!